Definiują mnie rzeczy, które kocham: książki, kino, teatr, muzyka baroku, koty, jesień, góry, poezja. Psychologia i filozofia. Feminizm. To jest mój świat, gdziekolwiek jestem.

statystyka
Blog > Komentarze do wpisu
Posterunek graniczny

 "Posterunek graniczny", 2006, reż. Rajko Grlić

Film ze względu na wojskową tematykę, miejsce i czas akcji oraz narodowość reżysera porównywany z "Ziemią niczyją". Poza tym oba obrazy można chyba nazwać komediodramatami. Ale jeśli już porównywać, to zwycięsko wychodzi z tej konfrontacji "Ziemia niczyja". "Posterunek graniczny" to taki folklor, dużo nieskomplikowanego humoru (który akurat niespecjalnie trafia w moje gusta, a przypomina Benny Hilla) z doklejonym, zwłaszcza w końcówce, akcentem serio. Trochę zbyt serio moim zdaniem i przez to mało wstrząsającym. Jest parę świetnych fragmentów, m.in. znakomita, gęsta emocjonalnie scena na targu, kiedy Sinisa i Mirjana wpatrują się w siebie, a z ekranu prawie strzelają iskry. ;) W ogóle ten miłosny wątek, choć tak banalny, jest ślicznie opowiedziany. Przyspiesza oddech. :) A aktorka, grająca Mirjanę bardzo w moim typie. :) Żadna tam zniewalająca doskonała piękność, za to masa wdzięku.

Moja ocena jest wyższa niż powinna być ze względu na klimat. Te bałkańskie rytmy, wyczuwalny upał południa Europy, góry. Uwiodło mnie to wszystko (plus romans, a rzadko się zdarza, żeby mnie filmowy romans oczarował) - oglądałam z przyjemnością.

niedziela, 24 lutego 2008, aniaposz

Polecane wpisy

  • Antychryst

    "Antychryst", 2009, reż. Lars von Trier SPOILERY W prologu, w zwolnionym tempie i czarno-białej stylistyce, widzimy namiętnie kochającą się parę. Ich

  • Filmowe rozmaitości

    Żyć się chce w takie słoneczne dni! A nawet skrobnąć co nieco o zaległych seansach filmowych... Mniejsze niebo (1980), reż. Janusz Morgenstern - niewiele słów,

  • Charlie - moja miłość

    To się zaczęło w zeszłym roku jakoś na początku marca. W pewneniedzielne przedpołudnie włączyłam TVP Kultura i zaczęłam oglądać odniechcenia czarno-biały film.

TrackBack
TrackBack URL wpisu: